Ana Sayfa SGK Emekliliğine 1 Yıldan Az Kalan Kişi İş Yeri Açarsa Bağkur’un Emeklilik Şartlarına...

  Emekliliğine 1 Yıldan Az Kalan Kişi İş Yeri Açarsa Bağkur’un Emeklilik Şartlarına Mı Tabi Olur?

  122
  0

  Bugüne kadar 4A’lı çalışan ve emekliliğine 8 ay kalan bir mükellefim, kendi adına işletme açıp 4B kaydı açtırırsa 8 ay sonra 4A emeklilik başvurusunda bulunabilir mi?

  4a, 4b çakışması halinde sigorta priminin yatırıldığı son 7 yılın yarıdan fazlası olan 1.261 gün hangi kuruma yatırılmışsa o kurumun emeklilik şartlarına tabidir. Önceki tüm süreler 4/1-a SSK olduğu için 8 aylık Bağkur ödense bile emeklilik hesabı 4/1-a SSK statüsünden yapılır.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikParça Başına Ücret Alanların Tatil Günü Ücreti Nasıl Hesaplanır?
  Sonraki İçerikVergi Mükellefi Olmayan Orkestralardan Alınan Hizmet İçin KDV ve Stopaj Ödenecek Mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz