Ana Sayfa Duyurular e-Arşiv Fatura Düzenleyen Mükelleflere Önemli Duyuru!

e-Arşiv Fatura Düzenleyen Mükelleflere Önemli Duyuru!

1148
0

e-Arşiv Fatura Düzenleyen Mükelleflere Önemli Duyuru!

Bilindiği üzere düzenlenen tüm faturalarda (e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve Kağıt Fatura) 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’ nun 230. Maddesi’nde belirtilen müşterinin ad, soyad ve adres bilgilerinin yer alması zorunluluğuna uyulması gerekmektedir.

Bununla birlikte gerek Başkanlığımıza intikal eden olaylar, gerek saha denetimleri sonucu bazı mükelleflerimizin ilgili madde hükümlerine her zaman riayet etmedikleri, ilgili alanlara anlamsız metinler girilebildiği gibi, “müşteri”, “üye”,” isimsiz” vb. ifadeler yazılmak suretiyle e-Arşiv Fatura düzenlendiği belirlenmiş olup, durum Başkanlığımız bilgi işlem sistemlerinde yapılan analiz çalışmaları ile de teyit edilmiş bulunmaktadır.

Bu nedenle mükelleflerimizin cezai işlemlerle muhatap olmamaları adına mezkur Kanunun ilgili maddesindeki düzenlemeye riayet etmeleri gerekmekte olup, mağaza çalışanlarınızca söz konusu bilgilerin eksiksiz girilmesi için gerekli uyarıların yapılması uygulamanın sıhhati için önem arz etmektedir.

Bununla birlikte, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere düzenlenecek faturalarda vergi dairesi ve vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik Numarası bilgilerine yer verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu nedenle; vergi mükellefi olmayan nihai tüketici mahiyetindeki müşteriler tarafından T.C. Kimlik Numarası bilgilerinin paylaşılmak istenmediği hallerde, e-Arşiv Faturalarında alıcı hesap numarası alanına “11111111111” girilebilecektir.

Ayrıca vergi mükellefiyeti bulunmayan nihai tüketici mahiyetindeki müşterilerin satıcıya bildirdiği bilgilerin satıcı tarafından doğruluğunun sağlanması sorumluluğu bulunmadığından satıcının bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 


Kaynak: Gib.
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikHatırlatma – Geçici Verginin son ödeme tarihi bugündür. (17 Ağustos 2018 Cuma)
Sonraki İçerikTürkiye’nin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz