Ana sayfa Vergi Döner Sermayeden Alınan Ek Ödemeler İndirim Matrahının Tespitinde Dikkate Alınır mı?

  Döner Sermayeden Alınan Ek Ödemeler İndirim Matrahının Tespitinde Dikkate Alınır mı?

  917
  0

  1- DÖNER SERMAYEDEN ALINAN EK ÖDEMELER İNDİRİM MATRAHININ TESPİTİNDE DİKKATE ALINIR MI?
  Aşağıdaki durumlarda;
  1.1- Döner sermayeden alınan ek ödemeler,
  1.2- Maaş ödemelerinin tek işverenden alınan ücret,
  olarak değerlendirildiği durumlarda Gelir Vergisi Kanununun 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinin uygulamasında ek ödemeler de indirim matrahının tespitinde dikkate alınır.

  2- KONUT, TAŞIT VE TÜKETİCİ GİBİ KREDİLERİN KULLANIMI SIRASINDA BU KREDİLERE BAĞLI OLARAK İLGİLİ BANKALARCA YAPILAN HAYAT SİGORTA POLİÇELERİNE İLİŞKİN ÖDENEN PRİMLER İNDİRİM OLARAK DİKKATE ALINIR MI?
  Konut, taşıt ve tüketici gibi kredilerin kullanımı sırasında bu kredilere bağlı olarak ilgili bankalarca yapılan hayat sigortası poliçelerine ilişkin ödenen primler, Gelir Vergisi Kanununun 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinin uygulamasında indirim olarak dikkate alınabilecektir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here