Ana Sayfa SGK Devlet memurluğundan emekli olan kişi özel bir iş yerinde SGDP’li çalışırsa emekli...

  Devlet memurluğundan emekli olan kişi özel bir iş yerinde SGDP’li çalışırsa emekli maaşı kesilir mi?

  4/1-c statüsünden emekli olduktan sonra SGDP primi ile özel iş yerlerinde çalışanların emekli maaşından kesinti yapılmamaktadır. 

  206
  0

  4-c statüsünden devlet memuru olarak çalışıp emekli olan kişi. 4/1-a işçi olarak bir işe başlarsa emekli maaşından kesinti olur mu? Olursa ne kadar olur?

  Hangi kurumdan emekli olurlarsa olsunlar emekli olduktan sonra kamuda 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaya başlayanların emekli aylıkları kesilmekte olup, bunların sosyal güvenlik destek primli çalışma imkanları bulunmamaktadır.

  Ancak 4/1-c statüsünden emekli olduktan sonra SGDP primi ile özel iş yerlerinde çalışanların emekli maaşından kesinti yapılmamaktadır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİnşaat İşinde Asgari İşçilik Hesaplamasında Hangi Yılın M2 Birim Maliyetleri Esas Alınır?
  Sonraki İçerikAmerika’dan alınan yazılım hizmetleri ile ilgili KDV ve Stopaj sorumluluğumuz var mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz