Ana Sayfa Muhasebe Defter ve belgeleri vergi ve SGK kanunları uyarınca kaç yıl boyunca saklamak...

  Defter ve belgeleri vergi ve SGK kanunları uyarınca kaç yıl boyunca saklamak gerekir?

  109
  0

  Bir mükellefimize ait alış-satış faturaları sevk irsaliyeleri ve sipariş fişlerinin imha edilmesi ile ilgili olarak vergi dairesi ve sgk veya diğer kamu kurumlarında zor durumda kalmamak için defter ve belgelerimizi kaç yıl süre ile saklamalıyız?

  Defter ve belgelerin saklama süresi Vergi hukuku için 5 yıl, TTK ve SGK mevzuatı için 10 yıldır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİhracatçı firma, yan sanayici ile çalışmak onun kapasite raporunu kullanmak kaydıyla Dahilde İşleme İzin Belgesini alabilir mi?
  Sonraki İçerikAraç alım bedeli döviz olarak ödenebilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz