Ana Sayfa SGK Çalıştırdığı Sigortalıyı Bildirmeyenlerin Cezası Düşürüldü!

  Çalıştırdığı Sigortalıyı Bildirmeyenlerin Cezası Düşürüldü!

  1471
  0

  6824 Sayılı Kanunda aşağıdaki ek madde 5510 sayılı Kanuna eklenmiştir.
  Buna göre;
  1- Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri,
  1.1- İlk tespitte bir ay süreyle,
  1.2- İlk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle,
  bu Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz.

  ***Bu Kanun ve 3294 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanunda bu maddeye aykırı olan hükümler uygulanmaz.

  ***Bu madde hükümleri 4447 sayılı Kanunun 50’nci maddesinin beşinci fıkrası ve geçici 17 nci maddesi ile bu Kanunun geçici 71’inci maddesi; bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığına yönelik tespitlerde ise 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu ve geçici 15’inci maddeleri ile 3294 sayılı Kanunun Ek 5’inci maddesi hakkında uygulanmaz.

  ***Beş kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ni aşmayan sayıda, çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığının tespit edilmesi hâlinde birinci fıkra hükümleri uygulanmaz.

  2- Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde;
  2.1- Çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin,
  2.2- Bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi nedeniyle,
  bu Kanun, 3294 sayılı Kanun ve 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden ilgili Kanun hükümleri nedeniyle bir yıllık yararlanamama kapsamına giren ve bu maddenin yürürlük tarihinde bu bir yıllık yararlanamama süresi devam eden işyerleriyle ilgili olarak yararlanamamaya esas olan tespitler bu maddenin birinci fıkrası kapsamında ilk tespit sayılır, ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlerde yararlanılmayan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden de yararlanılamaz.

  Kaynak: 6824 sayılı Kanun

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikDeutsche Bank’tan Yeni Bir Karar!
  Sonraki İçerikYüksek Teknoloji Merkezi Kuruluyor!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz