Ana Sayfa Çalışma Hayatı Çalışanın ücret geliri nedeniyle ödediği gelir vergisini iş yeri üstlenebilir mi?

  Çalışanın ücret geliri nedeniyle ödediği gelir vergisini iş yeri üstlenebilir mi?

  2
  0

  Çalışanımız kümülatif vergi matrahını şirketimize sunmadığı için, çalışana yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken yüklü bir gelir vergisi çıktı. Normalde kümülatif vergi matrahını bize verseydi bizde o kümülatiften başlatmak zorundaydık, simdi burada işveren vergiyi çalışan adına ödeyebilir mi? Normalde bu vergiyi kim üstlenmeli? Bir de işyeri olarak biz ödersek bunu kayıtlarımıza kanunen kabul edilmeyen gider olarak mi alabiliriz?

  İki ayrı işverenden ücret alıp Yıllık GV beyannamesi vermek durumunda hesaplanan vergiyi şirket ödeyemez? Her halükarda çalışana bir ödeme yapmak isterse, yapılacak ödeme ücret olarak brütleştirilir ve üzerinden yasal kesintiler hesaplanır.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikEnflasyon düzeltmesi ÖDENMİŞ sermaye tutarı üzerinde yapılacaktır.
  Sonraki İçerikBordrolu çalışan SMMM’ler çalıştığı şirketin sermaye ödendi raporunu yazabilir

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz