Ana Sayfa Çalışma Hayatı Çalışana yapılan kurban yardımı ücret bordrosuna net ücret olarak dahil edilmelidir

  Çalışana yapılan kurban yardımı ücret bordrosuna net ücret olarak dahil edilmelidir

  2
  0

  İşveren kurban bayramında çalışanın kurban yardımı yapmak istiyor. Faturasını şirkete kestirecek. Bu fatura şirkette gider olarak kullanılabilir mi?

  Ayni (mal) olarak personele verilen yardımlar net ücret olarak değerlendirilir, brüte çevrilir, brüt ücret üzerinden SGK primi kesintisi yapılmaz, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Özetle yapılan yardım bordroya dahil edilmek suretiyle gider yazılır.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBeyannamelerdeki damga vergisini hangi mükellefler gider yazabilir hangileri yazamaz?
  Sonraki İçerikKar dağıtımında enflasyon düzeltmesi öncesi mi yoksa enflasyon sonrası kar mı dikkate alınacak?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz