Ana Sayfa TTK Bölünmede İnceleme Hakkı Kimler Tarafından Kullanılır?

  Bölünmede İnceleme Hakkı Kimler Tarafından Kullanılır?

  1892
  0

  1- BÖLÜNMEDE İNCELEME HAKKI KİMLER TARAFINDAN KULLANILIR?
  İnceleme hakkı;
  1.1- Bölünmeye katılan şirketlerden her biri, genel kurulun kararından 2 ay önce, merkezlerinde, halka açık anonim şirketler ayrıca Sermaye Piyasası Kurulunun uygun gördüğü yerlerde;
  1.1.1- Bölünme sözleşmesini veya bölünme planını,
  1.1.2- Bölünme raporunu,
  1.1.3- Son 3 yılın finansal tabloları ile faaliyet raporlarını ve varsa ara bilançoları,
  bölünmeye katılan şirketlerin ortaklarının incelemesine sunar.

  1.2- Tüm ortakların onaylaması hâlinde küçük ve orta ölçekli şirketler birinci fıkrada öngörülen inceleme hakkından vazgeçebilirler.

  1.3- Ortaklar, bölünmeye katılan şirketlerden, birinci fıkrada sayılan belgelerin kopyalarının kendilerine verilmesini isteyebilirler. Suretler için bedel veya herhangi bir gider karşılığı istenemez.

  1.4- Bölünmeye katılan şirketlerden her biri, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde, sermaye şirketleri ayrıca internet sitesinde, inceleme yapma haklarına işaret eden bir ilan yayımlarlar.

  ***Bölünmeye katılan şirketlerin malvarlıklarında meydana gelen değişikliklere 150’nci madde kıyas yoluyla uygulanır.

  2- BÖLÜNME KARARI NE ZAMAN VE NASIL ALINIR?
  Bölünme kararı;
  2.1- Alacakların teminatının sağlanmasından sonra, bölünmeye katılan şirketlerin yönetim organları, bölünme sözleşmesini veya bölünme planını genel kurula sunar.

  2.2- Onama kararı 151’inci maddenin birinci, üçüncü, dördüncü ve altıncı fıkralarında öngörülen nisaplara uyularak alınır.

  2.3- Oranın korunmadığı bölünmede onama kararı, devreden şirkette oy hakkını haiz ortakların en az %90’nıyla alınır.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikKollektif Şirketlerde Ortakların Kararı İle Atama İşlemleri Yapılabilir mi?
  Sonraki İçerikBütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz