Ana Sayfa Vergi Basit Usulden Gerçek Usule Geçenlerin Sattığı Kamyonet İçin KDV Oranı Ne Olacak

  Basit Usulden Gerçek Usule Geçenlerin Sattığı Kamyonet İçin KDV Oranı Ne Olacak

  84
  0

  Nakliyeci mükellef basit usulden gerçek usule geçti. Basit usulde işlem görürken aldığı kamyoneti gerçek usule geçtikten birkaç ay sonra sonra sattı. Satarken kamyonet için fatura kesilmeli mi? Kesilen faturada KDV hesaplanmalı mı? Alım satım tutarları arasındaki farktan kaynaklı araç satış karı vergilendirilmeli mi?

  Fatura düzenlenecek, satış bedelinin tamamı üzerinden % 20 KDV hesaplanacak. Satış bedeli ile kayıtlı değer arasındaki fark gelir yazılarak vergilenecektir.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik2023 Ağustos Ayında Satılacak Arsanın KDV Oranı Nedir?
  Sonraki İçerikKDV Oranı Yanlış Belirtilen Fatura Nasıl İptal Edilir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz