Ana Sayfa Muhasebe Asıl işle ilgili malzemelerin perakende satış fişi ile alınması durumda gider yazılabilir...

  Asıl işle ilgili malzemelerin perakende satış fişi ile alınması durumda gider yazılabilir mi?

  Asıl faaliyet konusu ile ilgili alımların (maliyetlerin) fatura ile alınması gerekmektedir. 

  155
  0

  Servis taşımacılığı işi yapan mükellefler yedek parça fişlerini (yazar kasa fişi) gider olarak kullanabilir mi? yoksa fatura almak zorunda mı?

  ÖKC fişleri ile gider yazılmaz. Fatura olması gerekir.

  İşletmenin kendi içinde sarf amaçlı olarak satın aldığı, kırtasiye, temizlik, tamir bakım, mutfak vb. malzemelerin ÖKC fişleri ile alınması halinde bunlar işletmede gider yazılabilir. Asıl faaliyet konusu ile ilgili alımların (maliyetlerin) fatura ile alınması gerekmektedir.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikMali müşavirler halk eğitim merkezlerinde eğitim verebilir mi?
  Sonraki İçerikVergi ve SGK’dan istisna olan yemek bedelinin muhasebe kaydı nasıl olmalı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz