Ana Sayfa Vergi Ar-Ge SSK Prim Desteğini Yanlış Uyguluyor Olabilirsiniz!

  Ar-Ge SSK Prim Desteğini Yanlış Uyguluyor Olabilirsiniz!

  1499
  0

  AR-GE DESTEĞİNİ YANLIŞ UYGULUYOR OLABİLİRSİNİZ!
  Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulaması ve bildirim yükümlülüğüne dikkat ediniz.

  Merkez ve projelerle ilgili danışmanlık ve denetim faaliyetlerimiz sırasında bu hususun çok defa hatalı uygulandığını gözlemlemekteyiz.

  5746 sayılı kanun kapsamında personele ödenen asıl ücretlerin yanında, ikramiye ve her türlü yardım şeklinde yapılan ödemeler de ücret olarak gelir vergisi stopaj teşviki kapsamında değerlendirilir.

  ANCAK, sosyal güvenlik primi desteği uygulamasında ücret dışında  kalan yukarıdaki ödemeler prim açısından destek kapsamında bulunmamaktadır. 

  Bu ödemeler SGK desteğinden yararlanmaksızın, destek kapsamına girmeyen aylık prim ve hizmet belgesiyle SGK ya bildirilmelidir.

  Güneri GÖZÜAÇIK –YMM
  Modern YMM – İstanbul

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik2017’de En Çok Deniz Yolu İle İhracat ve İthalat Yapıldı!
  Sonraki İçerikTürkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları Hangileri?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz