Ana Sayfa Vergi Ar-Ge Faaliyetlerinden Elde Edilen Kazanç Ve Gelirlere, Gelir Ve Kurumlar Vergisi İndirimi...

  Ar-Ge Faaliyetlerinden Elde Edilen Kazanç Ve Gelirlere, Gelir Ve Kurumlar Vergisi İndirimi Uygulanabilir mi?

  1274
  0

  4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre bu bölgelerde yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen kazançlar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.

  Teknoloji geliştirme bölgesinde gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerinden bir kazanç doğması ve bu kazançla ilgili olarak istisnadan yararlanılması durumunda, istisna uygulanacak kazancın elde edilmesine yönelik olarak yapılan harcamalar Ar-Ge indirimi kapsamında değerlendirilmeyecektir.

  Ancak, tercih edilmesi halinde, teknoloji geliştirme bölgesinde kazanç istisnasından faydalanılmayıp Ar-Ge indiriminden faydalanılması mümkün bulunmaktadır.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu – Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikBireysel Emeklilik Sisteminden Elde Edilen Gelirler Nasıl Vergilendirilecektir?
  Sonraki İçerikSat – Kirala – Geri Al İşlemlerinden Doğan Kazançlarda Kurumlar Vergisi İstisnasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz