Ana Sayfa Vergi Apartman yöneticiliğin verilen arabulucu hizmeti için stopaj uygulanacak mı?

  Apartman yöneticiliğin verilen arabulucu hizmeti için stopaj uygulanacak mı?

  Apartman ve site yönetimlerine düzenlenecek serbest meslek makbuzlarında stopaj hesaplanacaktır.

  78
  0

  Unvanında apartman yöneticiliği olan tarafa arabuluculuk hizmeti vermiştir. Stopaj uygulanmalı mıdır? Site yönetimi ile apartman yöneticilerinde stopaj uygulamalar ayrılıyor mu?

  Düzenlenecek e-SMM’de %20 GV stopajı yapılacaktır. Site yönetimi veya apartman yönetimin hukuki olarak farkı yoktur.


  BENZER İÇERİKLER

  Serbest meslek mükellefimiz avukat vermiş olduğu hizmet karşılığında site yönetimine serbest meslek makbuzu düzenleyecektir. Düzenleyeceği serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisi yapacak mıdır? 

  Avukatların ve SMMM lerin Apt. ve site yönetimlerine düzenleyeceği Serbest meslek makbuzun da; % 20 GV stopajı ve % 20 KDV hesaplanır.


  Site yönetim kurulu başkanına ödenen huzur hakkı için Muh-Sgk’da bildirim yapıp gelir vergisi kesintisi yapılarak vergi dairesine ödemek zorunlu mudur?

  Evet GV, DV kesintisi yapılır.


  Site yönetimleri herhangi bir defter tutmak zorunda değillerdir. İsteğe bağlı olarak yevmiye defteri tutabilirler mi?

  Site ve Apt. yönetimleri 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre Karar Defteri (Kat Malikleri Kurulu Defteri) tutmak zorundadır.

  Vergi Usul Kanununun 182. ve izleyen maddelerinde bilanço esasına göre tutulması gereken defterler, 193. maddesinde ise işletme hesabı esasına göre tutulması gereken defterler düzenlenmiştir.

  Apartman ve siteler yukarıda sayılan defter tutma esaslarından herhangi birine tabi olmadıklarından vergi hukuku açısından defter tutmakla yükümlü değildirler.

  İsteğe bağlı olarak işletme defteri veya yevmiye defteri tutabilirler.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


   

  Önceki İçerik01.09.2023 Tarihinden sonra kare kod içermeyen e-Faturanın cezası tutarı nedir?
  Sonraki İçerikAraç kiralama şirketinin yansıttığı ek MTV gider yazılabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz