Ana Sayfa TTK A.Ş. Yönetim Kurulunun Devredilemez Görev ve Yetkileri Nelerdir?

  A.Ş. Yönetim Kurulunun Devredilemez Görev ve Yetkileri Nelerdir?

  2260
  0

  1- A.Ş. YÖNETİM KURULU KARAR ALMAYA YETKİLİ OLDUĞU KONULAR NELERDİR?
  Yönetim kurulu ve kendisine bırakılan alanda yönetim, kanun ve esas sözleşme uyarınca genel kurulun yetkisinde bırakılmış bulunanlar dışında, şirketin işletme konusunun gerçekleştirilmesi için gerekli olan her çeşit iş ve işlemler hakkında karar almaya yetkilidir.

  2- A.Ş. YÖNETİM KURULUNUN DEVREDİLEMEZ GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?
  Yönetim kurulunun devredilemez ve vazgeçilemez görev ve yetkileri şunlardır:
  2.1- Şirketin üst düzeyde yönetimi ve bunlarla ilgili talimatların verilmesi.
  2.2- Şirket yönetim teşkilatının belirlenmesi.
  2.3- Muhasebe, finans denetimi ve şirketin yönetiminin gerektirdiği ölçüde, finansal planlama için gerekli düzenin kurulması.
  2.4- Müdürlerin ve aynı işleve sahip kişiler ile imza yetkisini haiz bulunanların atanmaları ve görevden alınmaları.
  2.5- Yönetimle görevli kişilerin, özellikle kanunlara, esas sözleşmeye, iç yönergelere ve yönetim kurulunun yazılı talimatlarına uygun hareket edip etmediklerinin üst gözetimi.
  2.6- Pay, yönetim kurulu karar ve genel kurul toplantı ve müzakere defterlerinin tutulması, yıllık faaliyet raporunun ve kurumsal yönetim açıklamasının düzenlenmesi ve genel kurula sunulması, genel kurul toplantılarının hazırlanması ve genel kurul kararlarının yürütülmesi.
  2.7- Borca batıklık durumunun varlığında mahkemeye bildirimde bulunulması.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikHisse Senedini Açığa Satışı: Temel Bilgiler (Finans ve Sermaye Piyasaları)
  Sonraki İçerikÖzel Tertibatlı Araç İthalinde İstenilen Belge ve Evraklar Nelerdir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz