Ana Sayfa Muhasebe 549 Yenilene fonu direkt ortaklara dağıtılabilir mi?

  549 Yenilene fonu direkt ortaklara dağıtılabilir mi?

  1
  0

  Araç satışından gelen 549 yenileme fon hesabının enflasyon değerlemesinden dolayı gelen farkı ileride firmadan çekilmesi halinde kurumlar vergisine tabii olacak mı?

  Direkt ortaklara dağıtılamaz. Ortaklara dağıtılması isteniyorsa dönem karına eklenir.

  549 Hesap ile ilgili yapılabilecek işlemlerden bazıları;

  1- Yeni alınan benzer nitelikteki aracın amortismanından mahsup edilebilir. Yenileme fonu hesabının oluştuğu yıl, ilk yıl sayılmak üzere 3’üncü yılın sonunda kalan tutar olağandışı gelir ve karlar hesabına atılır ve dönem kazancı ile ilişkilendirilir.

  2- Benzer nitelikte bir araç alınmadığı durumda Yenileme fonu hesabının oluştuğu yıl, ilk yıl sayılmak üzere 3’üncü yılın sonunda kalan tutar olağandışı gelir ve karlar hesabına atılır ve dönem kazancı ile ilişkilendirilir.

  3- 3 yıl içinde sermayeye eklenir.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik2024 Yılında yapılan hisse devri 2023 yılı kurumlar vergisi beyanında dikkate alınacak mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz