Ana Sayfa Basından 3 Milyon Gence Yeni İş Kapısı Açılıyor!!!

3 Milyon Gence Yeni İş Kapısı Açılıyor!!!

1333
0

İstihdam seferberliği kapsamında bilişimden finansa kadar birçok alanda 3 milyon kişiye istihdam yaratılacak. İnşaat sektöründe 1 milyon, turizm sektöründe 1 milyon, sağlık sektöründe 800 bin, bilişim sektöründe 60 bin, finans sektöründe 72 bin olmak üzere yaklaşık 3 milyon yeni istihdam yaratılacak.

Hazırlanan Ulusal İstihdam Stratejisi’nin sektörel ayağında milyonlara iş kapısı açılacağı hedefler arasında tarım sektöründe kayıt dışı işçi kalmayacak ve kırsalda istihdam imkânları artırılacak. Tarımda aile işleri dışında, ücret karşılığı gezici ve geçici tarım işlerinde çalışan çocuk işçiliği ortadan kaldırılacak.

Finans sektöründe nitelikli %28 artırılması ve 72.800 gence yeni iş kapısı açılacak. Finans alanında engelli istihdamı 2019 yılına kadar %10 artırılması hedefleniyor. Turizm sektöründe ise istihdam %80 artırılacak. 2023 yılına kadar 400 bin turizm çalışanı meslek içi eğitimden geçirilecek, 500 bin kişiye işgücü yetiştirme eğitimi verilecek. 1 milyon istihdam yaratan turizm sektöründe çalışan sayısı ikiye katlanacak.

İşgücünün niteliği sektörün güncel ihtiyaçları dikkate alınarak 60 bin bilişim uzmanı yetiştirilip geliştirilecek. Tekstilde çalışanların %50’nin sertifika sahibi olması sağlanacak. Böylece bu sektördeki %50 oranında azaltılacak. Sağlık sektöründe çalışan sayısı 2023 yılına kadar %100 artırılarak 1 milyon 600 bine ulaşacak. 15 bin tıbbi görüntüleme teknikeri, 7 bin fizyoterapist, 10 bin diyaliz teknikeri alınacak.

İnşaat sektöründe ise istihdam %160 arttırılacak. İnşaat sektöründe çalışanların %30’nu mesleki yeterlilik sertifikasına sahip nitelikli işgücü haline getirilecek. Şu an mevcutta 1 milyon 750 bin çalıştığı inşaat sektöründe istihdam 2 milyon 800 bine çıkarılacak.

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerik2017 Yılı Temmuz Ayında 12 Milyar USD İhracat, 21 Milyar USD İthalat Yapıldı!
Sonraki İçerik2017 Yılı Temmuz Ayında En Fazla İhracat Hammadde Grubundan Yapıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz