Ana Sayfa Ekonomi 2017 Temmuz Ayında Ekonomik Güven Endeksi 103,4 Değerine Yükseldi!

  2017 Temmuz Ayında Ekonomik Güven Endeksi 103,4 Değerine Yükseldi!

  1159
  0

  EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ 103,4 DEĞERİNE YÜKSELDİ.
  Ekonomik güven endeksi 2017 yılı Temmuz ayında 2017 yılı Haziran ayına göre %4,5 oranında artarak 98,9 değerinden 103,4 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, perakende ticaret sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

  2017 yılı Temmuz ayında;
  1- Perakende ticaret sektörü güven endeksi 107,3 değerine yükseldi,
  2- Hizmet sektörü güven endeksi 103,7 değerine yükseldi,
  3- Tüketici güven endeksi 71,3 değerine yükseldi
  4- Reel kesim güven endeksi 107,7 değerine geriledi,
  5- İnşaat sektörü güven endeksleri 85,5 değerlerine geriledi.

  Ekonomik güven endeksi, Temmuz 2017

  Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Temmuz 2017

  AÇIKLAMALAR
  Ekonomik güven endeksi: Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.
  Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.
  Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
  Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik2017 Haziran Ayında İhracat %2,3 Arttı, İthalat %1,5 Azaldı…
  Sonraki İçerikMemurların Zam Pazarlığı Başladı!!!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz