Ana Sayfa Vergi 2016 Yılında Tam Mükellef Gerçek Kişilerce Elde Edilen TL Cinsinden Devlet Tahvili...

  2016 Yılında Tam Mükellef Gerçek Kişilerce Elde Edilen TL Cinsinden Devlet Tahvili Ve Hazine Bonosu Faiz Gelirleri Hangi Durumda Beyan Edilir?

  1456
  0

  Beyanname verilip verilmeyeceğinin tespitinde, Devlet tahvili ve Hazine bonosunun ihraç tarihi önem arz etmektedir.

  Buna göre, 01.01.2006 tarihinden önce TL olarak ihraç edilen Devlet tahvili ve Hazine bonosundan, 2016 takvim yılında elde edilen menkul sermaye iratlarına indirim oranı (% 38,19) uygulanacak olup, indirim oranı uygulandıktan sonra kalan tutarın beyan haddini (2016 yılı için 30.000 TL) aşması halinde bu tutar beyan edilecektir.

  Döviz cinsinden ihraç edilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonosundan elde edilen faiz gelirlerinde ise; indirim oranı uygulanmayacak olup, elde edilen gelirlerin tamamı beyan haddinin aşılması halinde beyan edilecektir.

  ***01.01.2006 tarihinden itibaren ihraç edilen Devlet Tahvili ve Hazine bonolarından elde edilecek olan faiz gelirleri Geçici 67’nci madde kapsamında tevkifata tabi olduğundan beyan edilmeyecektir.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikİşsizlik Fonundan Yararlanan Kaç Kişi Var?
  Sonraki İçerikMükellefler Belge Düzenleme – Temin – İptal Hususlarında Nelere Dikkat Etmelidir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz