Ana Sayfa Duyurular 20 Yaş ve Üstü Hurda Araçların MTV Borcu Silinecek!!!

20 Yaş ve Üstü Hurda Araçların MTV Borcu Silinecek!!!

1496
0

1997 yılı ve daha önceki model aracını hurdaya çıkaranların MTV borçları 31.12.2018 tarihine kadar başvurmaları halinde silinecek. Ayrıca 2005 ve daha önceki bir model yılına ait otomobilini hurdaya çıkarma hakkı bulunanlar da kesilmiş cezalarının 1/4’nü (çeyreğini) ödeyecek.

27.07.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre;
1- MTV genel tebliğine göre, bu madde hükmünden, bu kapsamda yer alan taşıtlarını kayıt ve tescil ettirmemiş olan mükelleflerden, 31 Aralık 2018’e kadar, adlarına kayıt ve tescil ettiren mükellefler yararlanabilecek.
2- 27 Mayıs itibarıyla mevcut olmayan veya motorlu taşıt vasfını yitirmiş, model yılı 2005 ve daha eski olan taşıt sahiplerinin; durumlarını kanaat verici belgelerle tevsik etmeleri veya trafik tescil kuruluşu tarafından taşıtın mevcut olmadığının kabulü halinde, bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisi asıllarının 1/4’ünü 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeleri şartıyla, kalan
2.1- Vergi aslı,
2.2- Gecikme zammı,
2.3- Gecikme faizi,
2.4- Vergi cezaları,
2.5- Araç plakasına kesilen trafik idari para cezalarının
tamamının tahsilinden vazgeçilecek ve ödemeyi müteakip trafik tescil kayıtları silinecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’ni incelemek için tıklayınız.
Ekleri incelemek için tıklayınız.

Kaynak: Resmi Gazete (27.07.2017 – 30136)

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikDikkat! Vergi Ödemelerini Yapmayı Unutmayınız! Son Gün 31 Temmuz!!!
Sonraki İçerik2016 Ve 2017 Yılları Karşılaştırmalı Protesto Edilen Senet Tutarları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz