Ana Sayfa Çalışma Hayatı Şirket Başka Bir Şehre Taşınırsa Çalışana Kıdem Tazminatı Hakkı Doğar Mı?

  Şirket Başka Bir Şehre Taşınırsa Çalışana Kıdem Tazminatı Hakkı Doğar Mı?

  1
  0

  İşyeri başka bir ile taşınan işçi bu sebeple işten ayrılmak isterse Kıdem Tazminatı hak eder mi?

  Şehirler arası taşınacak işyeri için personellerin adres değişikliği nedeni ile çıkış istemesi halinde SGK çıkış kodu ne olmalıdır?

  İstifa edip çıkan işçiye kıdem vermek istersek çıkış sebebi 03 İstifa gösterip kıdem tazminatı verebilirmiyiz?

  İşyeri adresinin başka il sınırlarına taşınması ile işçi kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. 22 Diğer nedenler.

  Kıdem tazminatından kesinti yapılır mı?

  Kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilmektedir, başka kesinti yapılmamaktadır.

  Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dâhil edilir?

  Net ücret, yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, çocuk yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı (işyerinde kullanılacaksa tazminat hesabında dikkate alınmaz), taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, kalifiye, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, devamlı ödenen primler.

  Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dâhil edilmez?

  Yıllık izin ücreti, evlenme yardımı, hafta tatil ücreti, bayram harçlığı, hastalık yardımı, genel tatil ücreti, doğum yardımı, ölüm yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi, seyahat primleri, devamlılık göstermeyen primler, fazla çalışma ücreti, iş arama yardımı, harcırah, bir defalık verilen ikramiyeler, iş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri.


  Kaynak:İş KANUNU,  İSMMMO,
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBasit Usul Kaldırılacak Mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz