Ana Sayfa Çalışma Hayatı Resmi tatillerdeki fazla çalışma ücreti normal ücretin kaç katıdır?

  Resmi tatillerdeki fazla çalışma ücreti normal ücretin kaç katıdır?

  4
  0

  Resmi tatillerde 7.5 saati aşan fazla çalışmalarda fazla çalışma saat ücreti hesaplaması nasıl olacaktır? Resmi tatillerde 1 saat çalışılsa +1 günlük ücret şeklinde yanlış ifade etmiyorsam. Ancak fazla mesai yapması halinde fazla mesai saat ücreti kısmında nasıl hesaplanacağı kısmında emin olamadım.

  Fazla çalışma, haftalık 45 saati aşan görev süreleridir. Kanunda mesai ücretlendirmesine ilişkin “Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.” hükmü bulunmaktadır.

  Dinî veya resmi bayramlarda çalışılması durumunda bir günlük ücret, günlük brüt kazancın iki katıdır. Fazla mesailer için de normal günlük ücretin 2 katı (günlük ücret 1 TL ise  2 TL) ödeme yapılacaktır.

   

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik2023 Yıl sonundaki sabit kıymetler için enflasyona göre düzeltilmiş değerleri üzerinden 2024 yılında amortisman ayrılacaktır
  Sonraki İçerik2024 yılı 1.dönem geçici beyannamesinde önceki 5 yıllık geçmiş yıl mali zararı indirim konusu yapılabilir

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz