Ana Sayfa Çalışma Hayatı İşyeri Tescil Kodunun Tebliğde Bulunmadığı Durumlarda İşyerinin Tehlike Sınıfı Nasıl Belirlenir?

  İşyeri Tescil Kodunun Tebliğde Bulunmadığı Durumlarda İşyerinin Tehlike Sınıfı Nasıl Belirlenir?

  3270
  0

  İşyerinin (Minimum) 23 haneli olan SGK Sicil Numarasının en başından 2.3.4. ve 5 karakterleri iş kolu kodu/faaliyet kodu/ tescil kodu olarak isimlendirilir.

  Bu 4 haneli kod firmanın esas faaliyetini tanımlamaktadır. Bazı iş kolu kodu/faaliyet kodu/ tescil kodlarının İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde karşılığı bulunmamaktadır.

  Bu kodlar için aşağıdaki tabloya göre önce doğru 4’lü kod seçmeli, sonra seçtikleri 4’lü iş kolu konunun altında yazılmış faaliyetlerden yapılan işi en iyi tanımlayan altılı kod seçilmelidir. Seçilen kod 6’lı NACE kodu, karşısında yazan tehlike sınıfı da işyerinin tehlike sınıfıdır.

  İş Kolu ve Faaliyet Kodlarını Görmek İçin Tıklayınız

  Kaynak: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikGüvenlik Raporu (Büyük Kaza Önleme Politika Belgesi) Nedir?
  Sonraki İçerikÜrün Tanıtımı İçin Web Hizmeti ve Tasarım Hizmeti Alımları Doğrudan Gider Kaydedilebilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz