Ana Sayfa Vergi Gelir Vergisi Mükelleflerinin İşe Başlama Bildirimi Başvurusuna Eklenecek Belgeler Nelerdir?

  Gelir Vergisi Mükelleflerinin İşe Başlama Bildirimi Başvurusuna Eklenecek Belgeler Nelerdir?

  2163
  0

  1- GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİ BAŞVURUSUNA EKLENECEK BELGELER NELERDİR?
  Gelir vergisi mükelleflerinin işe başlama bildirimine;
  1.1- Kimlik kartı (Nüfus Cüzdanı): Mükellefiyet tesisi talebiyle vergi dairesine başvuran bir gerçek kişiden kimlik kartının kontrol amacıyla ibrazı talep edilmekte olup, kimlik kartı ilgilisine iade edilmektedir,
  1.2- Yabancılarda pasaportun noter onaylı örneği ya da vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi eklenir.

  2- KÜÇÜK VE KISITLILARDA İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİ BAŞVURUSU İÇİN KANUNİ TEMSİLCİDEN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?
  İşe başlama bildirimi küçük veya kısıtlılara ait ise yukarıdaki belgelere ek olarak kanuni temsilciden;
  2.1- Kimlik kartı,
  2.2- Yabancılarda pasaportun noter onaylı örneği ya da vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi,
  2.3- Kanuni temsilci olduğunu gösteren belgenin aslı veya noter onaylı örneği ya da vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi ayrıca aranır.

  ***27.08.2015 tarihli ve 29458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 456 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde getirilen zorunlulukların başladığı tarihten sonra mükellefiyet tesis ettiren gelir vergisi mükellefleri, mükellefiyet tesisi sırasında bizzat veya noterde bu işe özgü olarak verilmiş vekâletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığıyla Elektronik Tebligat Talep Bildirimini (Gerçek Kişiler İçin) doldurarak ilgili vergi dairesine vermek zorundadırlar.

  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikÇeklerde Ödenme Yeri Tespiti Nasıl Yapılır?
  Sonraki İçerikGerçek Kişilerde İşe Başlama Bildirimi Nasıl Yapılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz