Ana Sayfa Vergi E FATURA-UBL2.1 güncellemesi dahilinde gelen yeni fatura tiplerinde iade ve istisna fatura...

E FATURA-UBL2.1 güncellemesi dahilinde gelen yeni fatura tiplerinde iade ve istisna fatura uygulaması

868
0

E-FATURA

SORU

CEVAP

SORU: UBL2.1 güncellemesi dahilinde gelen yeni fatura tipleri ile ilgili olarak;
Yüzde 0 (sıfır) vergi bulunduran bir iade faturası kesildiğinde faturatipi ‘IADE’ olması gerekirken ‘ISTISNA’ olmaktadır.
Bu durumda faturanın iade olduğunu karşı taraf anlayamayacaktır.
Faturanın iade olduğunu nasıl gösterebiliriz?

CEVAP: ISTISNA, OZEL MATRAH, IHRAÇ KAYITLI ve TEVKIFAT türündeki faturaların iadesi yapılmak istendiğinde IADE tipi seçilerek fatura kesilmelidir.

IADE faturasında kod kullanımı zorunlu değildir. Ancak kullanılması tavsiye edilir. Faturanın NOT alanına bu iade faturasının hangi türdeki faturaya istinaden kesildiğinin yazılması inceleme sırasında tarafların yararına olacaktır.

14.12.2016

_____________________________________________________________________

Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikTürkiye’deki şirketlerin % kaçının web sitesi yok?
Sonraki İçerikGelir vergisi genel tebliği – 303 – 11.06.2018

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz