Ana Sayfa Vergi Dava Açılmış Tarhiyatlarda Uzlaşma Talep Edilebilir mi?

  Dava Açılmış Tarhiyatlarda Uzlaşma Talep Edilebilir mi?

  1448
  0

  1- MÜKELLEFLER, YAPILAN TARHİYATA DAVA AÇIP AYNI ZAMANDA UZLAŞMA BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİRLER Mİ?
  Uzlaşma talebinde bulunan mükellef, uzlaşma talep ettiği vergi ve vergi zıyaı cezası için ancak uzlaşma vaki olmadığı veya temin edilemediği durumda yargı yoluna başvurabilir.
  Mükellef tarafından aynı vergi ve ceza için uzlaşma talebinden önce dava açılmışsa dava, uzlaşma işleminin sonuca bağlanmasından önce vergi mahkemelerince incelenmez; herhangi bir sebeple incelenir ve karara bağlanırsa bu karar hükümsüz sayılır.

  2- MÜKELLEFLER, VUK’UN CEZALARDA İNDİRİM HÜKÜMLERİNDEN YARARLANIP AYNI ZAMANDA UZLAŞMA HÜKÜMLERİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?
  Mükellefler, tarh edilen vergi ve kesilen cezalar için uzlaşma veya cezalarda indirim talebinde bulunma haklarından sadece birinden yararlanabilir.
  Uzlaşma talebinde bulunan mükellef, uzlaşma tutanağını imzalayıncaya kadar uzlaşma talebinden vazgeçtiğini beyan ederek kesilen vergi zıyaı cezaları için indirimden yararlanabilir.
  Uzlaşma tutanağı imzalandıktan sonra söz konusu indirim hakkı ortadan kalkar.

  Kaynak: Vergi Usul Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikAlmanya Altınlarını Nerede Saklıyor Biliyor musunuz?
  Sonraki İçerikNobel Ödülü Nedir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz