Ana Sayfa Vergi 7440 Sayılı Kanun kapsamında yararlanılan stok affının özel fondaki tutarı ortaklara dağıtılabilir...

  7440 Sayılı Kanun kapsamında yararlanılan stok affının özel fondaki tutarı ortaklara dağıtılabilir mi?

  566
  0

  7440 s.k. kapsamında, 5.000.000 TL + KDV stok affına girdik ve 450.000,00 TL idareye ödeme yaptık. Pasif hesapta kalan 525 hesabı şirket ortağı sermayeye ilave etmeyip şirket bankasından nakit olarak çekme hakkına sahip midir?

  525 hesaptaki tutar ortaklar dağıtılabilir veya sermayeye eklenebilir. Ortaklara dağıtılırsa kar dağıtımı sayılmaz. Ortak açısından da gelir vergisine tabi değildir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBordrolu (bağımlı) çalışan SMMM’ler ile işveren arasında iş sözleşmesi dışında bir özleşme imzalancak mı?
  Sonraki İçerikAmortisman ayrılmayan ticari aracın satışında kar nasıl hesaplanacak?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz