Ana Sayfa SGK 4a ve 4b aynı anda sigortalı olunabilir mi?

  4a ve 4b aynı anda sigortalı olunabilir mi?

  Zorunlu 4/1-b (Bağkur) sigortalısı olan kişilerin aynı ay içinde başka bir iş yerinde 4/1-a (SSK)'lı olarak çalışması halinde 4/1-a statüsünde gösterilen süreden kalan günler 4/1-b (Bağkur) primine sayılacaktır. 

  209
  0

  4a ve 4b aynı anda sigortalı olunabilir mi?

  Zorunlu 4/1-b (Bağkur) sigortalısı olan kişilerin başka bir iş yerinde kısmi süreli olarak 4/1-a statüsünden çalışan kişilerin bu kısmi çalışmaları ile ilgili süreleri 4/1-a olarak dikkate alınacak ve gün dökümünde bu şekilde görülecektir.

  2014/5 no.lu SGK Genelgesi ile 28.02.2014 tarihinde itibaren yapılan değişiklik sonrası zorunlu 4/1-b (Bağkur) sigortalısı olan kişilerin aynı ay içinde başka bir iş yerinde 4/1-a (SSK)’lı olarak çalışması halinde 4/1-a statüsünde gösterilen süreden kalan günler 4/1-b (Bağkur) primine sayılacaktır.

  Örnek:

  2023 Eylül ayında bir iş yerinde 4/1-a statüsünde kısmi süreli olarak 17 gün çalışan kişinin kalan 13 günlük süresi 4/1-b (Bağkur) statüsüne sayılacaktır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikOtele düzenlenecek komisyon faturası hangi KDV oranına göre düzenlenecek?
  Sonraki İçerikYurt dışına verilen hangi hizmetler için %50 vergi istisnası vardır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz