Ana Sayfa SGK 2024 Yılı içinde 5 çalışana ulaşan işletmeler 2025 Ocak ayından itibaren zorunlu...

  2024 Yılı içinde 5 çalışana ulaşan işletmeler 2025 Ocak ayından itibaren zorunlu BES kapsamına girecektir

  4
  0

  2024 – Nisan döneminde 5 işçiye ulaşan işletme defterine tabi firma zorunlu BES kesintisini ne zamandan itibaren yapmak zorundadır?

  Yıl içinde herhangi bir tarihte 5 çalışana ulaşan işletmeler takip eden yılbaşından itibaren zorunlu BES kapsamında bildirimlerini yapmak zorundadır.

  2024 Yılı içinde 5 çalışana ulaşılmışsa 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren zorunlu BES kapsamına girileceğinden 2025 Ocak ücret bordrosundaki brüt ücretin %3’ü BES olarak çalışanlar adına açılacak BES hesaplarına yatırılmalıdır.

  Çalışanlar isterse ilk ay BES yatırıldıktan sonra ilgili sigorta şirketini arayıp sistemden çıkmak istediklerini bildirebilirler. Bu kişiler yönünden 2026 Şubat atından itibaren zorunlu BES kesintisi yapılmayacak ve ücretleri tam olarak kendilerine ödenecektir.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik2023 Enflasyon düzeltmesi sonrası bilançoda yer alan zarar 2024 ve izleyen yıl vergi matrahından indirim konusu yapılamaz
  Sonraki İçerik2024 Yılında basit usule tabi olmanın özel ve genel şartları nedir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz