Ana sayfa Duyurular Yüzde 1,84 oranında artan ulaştırma grubu fiyatları Eylül ayı enflasyonunun belirleyicisi oldu

Yüzde 1,84 oranında artan ulaştırma grubu fiyatları Eylül ayı enflasyonunun belirleyicisi oldu

66
0
  • 2020 yılı Eylül ayında TÜFE yüzde 0,97 artmıştır. Eylül ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon yüzde 11,75 düzeyinde gerçekleşmiştir.
  • Yüzde 1,84 oranında artan Ulaştırma grubu fiyatları Eylül ayı enflasyonunun belirleyicisi olmuştur. Grubun enflasyona katkısı 0,29 puan olarak gerçekleşmiştir.
  • Yüzde 3,02 oranında artan Ev Eşyası grubu fiyatları Eylül ayı enflasyonunun temel belirleyicilerinden biri olmuştur. Grubun enflasyona katkısı 0,23 puan olarak gerçekleşmiştir.
  • Yıllık enflasyona en büyük etki 3,36 puanla Gıda ve Alkolsüz İçecekler, 2,07 puanla Ulaştırma ve 1,44 puanla Konut gruplarından gelmiştir.
  • C endeksi, (enerji, gıda, içecek, tütün, altın hariç TÜFE) Eylül ayında yüzde 1,33 oranında artmıştır. Çekirdek enflasyonun ana alt kalemlerinden Temel Mallar grubu fiyatları yüzde 2,18 oranında artarken, Hizmet grubu fiyatları yüzde 0,58 oranında artmıştır.
  • Çekirdek enflasyon yıllık artış oranı yüzde 11,32’ye yükselmiştir. Temel Mallar grubu yıllık fiyat artışı yüzde 11,68, Hizmet grubu yıllık fiyat artışı ise yüzde 10,84 olarak gerçekleşmiştir.
  • Çekirdek enflasyonun 12 aylık ortalama değişim oranı 9,74’ten yüzde 10,06’ya yükselmiştir.
  • Yİ-ÜFE Eylül ayında yüzde 2,65 artmış ve Yİ-ÜFE yıllık artış oranı yüzde 14,33 olarak gerçekleşmiştir.
  • İmalat fiyatları Eylül ayında yüzde 2,83 artmıştır. Buna göre yıllık değişim oranı yüzde 15,52 olarak gerçekleşmiştir.
  • Ara malı fiyatları ise Eylül ayında yüzde 3,63 artmıştır. Bir önceki yılın aynı ayına göre ara malı fiyatlarında yüzde 17,91 oranında artış kaydedilmiştir.


Kaynak: SBB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here