Ana sayfa Vergi Yurtdışından Kullanılan Kredilerde KKDF Oranı Sıfırlandı!!!

  Yurtdışından Kullanılan Kredilerde KKDF Oranı Sıfırlandı!!!

  2152
  0

  20.06.2001 tarihli ve 4864 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 3’üncü maddesinin (a) bendinde yer alan yetkiye istinaden,

  ***Yurt dışından kullanılan bazı kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi oranının yeniden belirlenmiştir.

  KKDF Değişikliğinin koşulları;
  1-
  Bankalar ve finansman şirketleri dışında kredi kullanılmış olması,
  2- Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışından sağladıkları kredi olması halinde,
  3- Kredinin Türk Lirası olarak kullanılmış olması (fiduciary işlemler[1] hariç)

  Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi oranı, ortalama vadesi,
  Bir yıla kadar olanlarda %1 (yüzde bir),
  Bir yıl ve üzeri olanlarda %0 (yüzde sıfır) olarak tespit edilmiştir.

  [1]Fiduciary işlemler, Türkiye kaynaklı fonların, yurt dışında kurulu bir banka veya şube kullanılarak önce yurt dışına çıkarılması ve daha sonra tekrar yurda getirilmesi işlemidir.


  Kaynak : Resmi Gazete (15.03.2017 – 30008)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here