Ana sayfa Muhasebe Yurtdışından getirdiğimiz araçları antrepodan sevk ederken sevk irsaliyesi düzenlemeli miyiz?

  Yurtdışından getirdiğimiz araçları antrepodan sevk ederken sevk irsaliyesi düzenlemeli miyiz?

  Depolar arası malzeme sevkiyatlarında sevk irsaliyesi düzenlenecek mi?

  31
  0

  Hisse Senetleri Borsada İşlem Gören bir Holding’in altındaki faaliyet gösteren ama kendisi borsada işlem görmeyen bir A.Ş.’de muhasebe biriminde çalışmaktayım. Yurtdışından gelen araçları antrepoda bekletiyoruz. Bu araçlar irsaliye ve fatura ediliyor. Araç sevkiyatları bazen 10. Gün sonunda bazen 15. Gün sonunda yapılıyor. Araçlar bize sevk edilirken trafik zabıtası ya da polisi tarafından bağlanabilir mi?

  Malın sevk edildiği an sevk irsaliyesi düzenlenir. Sevk irsaliyesinin araçta bulunması gerekir.

  Firmamız inşaat sektöründeki firmalara hizmeti vermektedir. Bu hizmet için kendi deposundan malzemeleri, iş yaptığı firmanın sahasına götürerek montaj işi yapmaktadır. Firmamız deposundan gönderdiği bu malzemeler için sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekiyor mu?

  İrsaliye düzenlenmelidir.

  İşletmenin şubeleri arasında yapılan mal sevkiyatlarında da sevk irsaliyesi düzenlenmesi gereği bulunduğundan, uygulamaya kayıtlı kullanıcıların kendi işyerleri arasında gerçekleştireceği mal sevkiyatlarına ilişkin olarak irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir. Bu durumda malı gönderen ve alan bilgileri olarak aynı mükellefiyet bilgilerine yer verilecek olup, malın teslimat adresi irsaliye üzerinde ilgili alana girilecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here