Ana sayfa Muhasebe Yurtdışına evrak getirme götürme hizmetleri KDV’den istisna mıdır?

Yurtdışına evrak getirme götürme hizmetleri KDV’den istisna mıdır?

132
0

Türkiye de mukim müşterim kendi personeli ile anlık uçak biletlerini alarak tüm seyahat masrafları ve hizmet bedeli dâhil yine Türkiye de bir müşterisinin evrak vb. belgelerini yurtdışında herhangi bir ülkeye teslim etme hizmeti vermekte, tam tersi yurtdışından Türkiye’deki müşterisine getirme hizmeti vermektedir. Bu taşıma işini uluslararası taşımacılık istisnası olarak KDV istisna hükmünden yararlanabilir miyiz?

Kişilerin çanta veya bavul ile evrak taşıma işi “uluslararası taşımacılık” olarak tanımlanamaz. KDV istisnası uygulanmaz.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here