Ana sayfa Muhasebe Yurtdışı şirketlerinin Türkiye’deki şubelerinin tutması gereken zorunlu defterler hangileridir?

Yurtdışı şirketlerinin Türkiye’deki şubelerinin tutması gereken zorunlu defterler hangileridir?

Yurtdışı şirketlerinin Türkiye’deki şubelerinin tutması gereken zorunlu defterler hangileridir?

479
0

Merkezi yurt dışında bulunan bir Limited şirketin İstanbul şubesinde kullanılması zorunlu defterlerin listesine eldeki verilerden ulaşamadım.

Normal şirket açılışında yaptığımız gibi tüm defterler mi tasdik edilecek? Yoksa Pay defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri hariç diğerleri mi tasdik edilecek?

Şubelerde pay defteri kullanılamaz, ancak şube temsilcisine bazı kararların alınması hakkında yetki verilmiş ise karar defterinin bulunması gerekecektir, ayrıca yevmiye, kebir ve envanter tutulması zorunlu defterlerdir. İsteğe bağlı olarak ise damga vergisi defterinin de tutulabilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here