Ana sayfa Vergi Yurt içinde yabancılara teslim edilen ürünler için KDV’li fatura mı düzenlenmeli midir?

  Yurt içinde yabancılara teslim edilen ürünler için KDV’li fatura mı düzenlenmeli midir?

  41
  0

  Mükellef 2.sınıf mal alım satımı ile uğraşmaktadır. İşyerine gelen Katarlı turiste mal satışında bulunmuştur. Kesilecek fatura yurtdışı adrese kesilecek olup turiste teslim edilecektir. KDV yönünden kararsız kaldık. KDV’siz kesebilir miyim?

  Düzenlenecek faturada KDV hesaplanacaktır.


  Şirket aktifine kayıtlı araç, işten çıkarılan personele bedel almadan satılacak. Noter bu işlemi hibe sözleşmesi olarak yapabileceğini söyledi. Taşıt satış faturasını keserken, KDV’yi (bedel alınmayacağı için) hangi tutar üzerinden hesaplayacağız? 

  Alacaklarına karşılık aracı için normal alım satım bedeli üzerinden KDV’li fatura düzenlenir.

  Yapılan bu işlem için Önceden yapılan yevmiye kaydındaki 381 hesap aşağıdaki gibi kapatılır. 

  —————————- / ————————-

  381(B) 

  254 (A) 

  391 (A )

  ————————– / ————————–


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here