Ana sayfa Muhasebe Yurt dışında geçici görevle çalışanların hizmet bildirgesi nasıl verilmelidir?

Yurt dışında geçici görevle çalışanların hizmet bildirgesi nasıl verilmelidir?

637
0

6486 sayılı kanun kapsamında yurtdışına geçici görevle giden işçi için nasıl uygulanacak?

Gerekli şartlar var mı? 5510 sayılı kanun ise evet ilk seçenek olarak zorunlu olarak kullanılacaktır.

Normal sigortalı belge türü 01 seçtikten sonra kanun numarası 5510 mu 6486 mı seçilmeli?

Yurt dışına geçici görevle gönderilen çalışanlar, aylık bildirgede hangi belge türü ve kanun numarası ile bildirilmelidir?

 

Yurt dışına geçici görevle gönderilen çalışanlarda sigortalı ile ilgili tüm bildirimler sanki Türkiye’de çalışılıyor gibi yapılmalıdır. İşe giriş bildirgeleri statüsüne göre ve aylık prim hizmet belgeleri normal sigortalılar için 01 belge türü, emekliler için 02 belge türü ile verilmelidir.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

İşveren İşçiyi Geçici Olarak Bir Başka İşverenin Yanında Görevlendirebilir mi?

 

 

Yurt dışına giden personelin bordrosunda işçi primini nasıl keseceğiz?

 

 

 

Yurt dışı harcırah ödemesinden Damga Vergisi kesilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here