Ana sayfa Ekonomi Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

  Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

  1900
  0

  Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğin Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ 02.12.2016 Tarih Ve 29906 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanmıştır…

  1- YURT DIŞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FUAR KATILIMLARININ DESTEKLENMESİ İLİŞKİN TEBLİĞİN AMACI NEDİR?
  30.12.2009 tarih 27448 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan bu tebliğin amacı;
  Firmalarımızın yurt dışı fuarlara katılımı ve sektörel nitelikteki uluslararası fuarlara bireysel katılımların sağlanması ile Türk ihraç ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanması suretiyle ihracatın desteklenmesidir.

  2 – BU TEBLİĞİN KAPSAMI NEDİR?
  Yurt dışı fuar organizasyonu gerçekleştiren organizatörler ve söz konusu organizasyonlarına katılan kuruluşlar ile sektörel nitelikteki uluslararası fuarlara bireysel katılım sağlayan firma ve kuruluşlar tarafından yapılan harcamaların Tebliğde belirtilen miktar ve oranlar çerçevesinde Desteklenme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanmasını kapsamaktadır.

  3- YURT DIŞINDAKİ FUARA KATILAN HANGİ SEKTÖRLERE DESTEK VERİLECEKTİR?
  – Komple tesis imalatı
  – Makine
  – Yat limanı
  – İklimlendirme
  – Savunma Sanayi
  – Otomotiv ana sanayi
  – Doğal taş
  – Seramik
  – Mobilya
  – Otomotiv yan sanayi
  – Elektronik
  – Beyaz eşya
  – Endüstriyel mutfak eşyaları
  – Mücevherat
  – Halı sektöründeki ürünleri sergileyen katılımcıların

  4- FUARA İŞTİRAK EDEN KATILIMCALARA NE KADAR DESTEK VERİLECEKTİR?furniture-998265

  * Komple tesis imalatı, makine, yat limanı, iklimlendirme, savunma sanayii, otomotiv ana sanayi sektöründeki ürünleri sergileyen katılımcıların fuar nakliye masrafları destek kapsamında bulunmayan kısmının 10.000 ABD dolarını geçmemek üzere % 50’si;

   

  * Doğal taş, seramik, mobilya, otomotiv yan sanayi, elektronik,
  beyaz eşya, endüstriyel mutfak eşyaları, pottery-1677997mücevherat ve halı sektöründeki ürünleri sergileyen katılımcıların fuar nakliye masrafları destek kapsamında bulunmayan kısmının 6.000 ABD dolarını geçmemek üzere % 50’si katılım bedeline ilaveten desteklenir.

   

  5- BAKANLIKÇA (İHRACAT GEN. MÜD.) KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER KAÇ DEFA YAPILABİLİR?
  Katılımcının bir takvim yılı içinde iki defaya mahsus olmak üzere; Bakanlıkça belirlenen ve yurt dışında düzenlenen sektörel nitelikteki uluslararası prestijli fuarlara

  – Yurt dışı fuar organizasyonu kapsamında katılmasında stant ve nakliye hizmetine ilişkin harcamaları,
  – Standında görevlendireceği en fazla 5 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları,
  – Katılım belgesi esas alınarak hesaplanan destek tutarını aşmamak kaydıyla katılımcı tarafından organizatöre ödenen faturanın % 50’si;

  Bireysel katılımlarda ise;

  – Nakliye harcamaları,stand-ornek
  – Stant harcamaları
  – Standda görevlendirilen en fazla 5 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları
  – Fuarın yetkili organizatörüne ödenen boş alan kirasının % 50’si destek kapsamında 50.000 ABD Dolarını geçmemek üzere katılımcıya ödenir.

  6- KATILIMCININ BU DESTEKTEN FAYDALANMASI İÇİN SÜRE NE ZAMAN SONLANIR?
  Bu destekten faydalanabilmek için, fuar bitimini müteakip 3 aylık destek başvuru veya eksiklik bildirim süresi içinde destekten yararlanmayı talep etmesi gerekmektedir.

  7- BAŞVURULAR NEREYE VE NASIL YAPILIR?
  Bireysel katılımı desteklenen sektörel nitelikteki fuarlara iştirak edilmesi durumunda, başvurular katılımcının üyesi olduğu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine (İBGS) yapılır,

  8- KATILIMCININ BİR İBGS’YE ÜYE OLMASI GEREKLİ DEĞİL İSE BAŞVURU NEREYE YAPILABİLİR?
  Şayet katılımcı bir İBGS’ye üye olması gerekli değil ise herhangi bir İBGS’ye destek başvurusunda bulunabilir.

  9- ORGANİZATÖR TANITIM DESTEĞİ BAŞVURULARI KİM TARAFINDAN İNCELENİR?
  İBGS’ler tarafından düzenlenen yurt dışı fuar organizasyonlarına ilişkin organizatör tanıtım desteği başvuruları, bakanlık tarafından belirlenecek bir başka İBSG tarafından incelenir.

  10- KATILIMCILARIN ÜRÜN SERGİLEMEMELERİ DURUMUNDA NE ŞEKİLDE DESTEK ALABİLİRLER?
  Katılımcıların kendi tercihleri ile standlarında ürün sergilememeleri ve görsel tanıtım malzemeleri (katalog, broşür, dijital görüntüleme, sistem ve ekipmanları, maket) ile katılım sağlamaları durumunda azami 36 m2 üzerinden desteklenir.

  11-  TEBLİĞ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRER?
  Bu tebliğ yayımlandığı tarihte (02.12.2016) yürürlüğe girmiş bulunuyor.

  Kaynak: Resmi Gazete

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here