Ana sayfa Vergi Yıllık gelir vergisi beyannamesinde bireysel emeklilik primleri indirim konusu yapılabilir mi?

    Yıllık gelir vergisi beyannamesinde bireysel emeklilik primleri indirim konusu yapılabilir mi?

    Yıllık gelir vergisi beyannamesinde 40. satırda olan GVK 89/13 maddesinde yer alan KAZANCIN %50'si indirim konusudur. Buradaki kazanç yurt dışına yazılım hizmeti sunduğumuz faturalarımızın toplamı olarak net satışlardan mı %50 indirim yapılacak? Yoksa yıllık gelir vergisi beyannamesinin 26. satırındaki KAR'dan mı %50 indirim yapılacaktır?

    66
    0

    Serbest Meslek Kazancı sahipleri yıllık gelir vergisi beyannamelerinde ödedikleri bireysel emeklilik primlerini indirim konusu yapabilirler mi?

    Bireysel emeklilik primleri yıllık GV beyannamesinden indirilmez Bireysel emeklilik primin 2013 yılından beri yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden indirilmemektedir.

    Yıllık gelir vergisi beyannamesinde 40. satırda olan GVK 89/13 maddesinde yer alan KAZANCIN %50’si indirim konusudur. Buradaki kazanç yurt dışına yazılım hizmeti sunduğumuz faturalarımızın toplamı olarak net satışlardan mı %50 indirim yapılacak? Yoksa yıllık gelir vergisi beyannamesinin 26. satırındaki KAR’dan mı %50 indirim yapılacaktır?

    89/13 ……….bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın (KAR) % 50’si indirilir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here