Ana sayfa Ekonomi Yılın ilk yarısında 129 milyon dolarlık kiraz ihracatı yapıldı

  Yılın ilk yarısında 129 milyon dolarlık kiraz ihracatı yapıldı

  152
  0

  Türkiye’de mayısın üçüncü haftasında başlayan kiraz hasadı, yaylalarda devam ediyor.
  “Napolyon” olarak da anılan Ziraat 0-900 cinsi kirazın yetiştirildiği Manisa’nın Demirci ilçesinin de aralarında bulunduğu bölgelerde çiftçiler hasat yapıyor.

  İhracat rakamlarında ise geçen yıla göre düşüş gözleniyor.

  Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre Türkiye’nin kiraz ihracatı, yılın 6 ayında bir önceki yıla kıyasla 68 bin tondan 55 bin tona geriledi.

  İhracat geliri ise yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre 166 milyon dolardan 129 milyon dolara düştü.

  İhracatta ilk sırada, 54 milyon dolarla Rusya yer aldı. Bu ülkeyi 45 milyon dolarla Almanya ve 6 milyon dolarla Norveç takip etti.

  ÇİÇEKLERİ SOĞUK HAVA DALGASI VURDU

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ağaçların çiçeklendiği dönemde havaların mevsim normallerinin altında seyrettiğini belirtti.

  Bu yıl kiraz üretiminde istedikleri verimi alamadıklarını vurgulayan Uçak, “Bu sene ciddi anlamda havaların soğuk gitmesi, rekoltede düşüşe neden oldu. Maalesef yüzde 22’lik düşüşle sezonu kapatıyoruz.” dedi.

  İhracat yapılan ülke sayının 49 olduğunu aktaran Uçak, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa rağmen buradaki ticaretimizi de koruduk.” ifadelerini kullandı.


  Kaynak: İTO Haber
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here