Ana sayfa Vergi Yıl sonu itibarıyla bürosunu kapatan mali müşavir mükelleflerinin hangi beyannamelerini göndermek zorundadır?

  Yıl sonu itibarıyla bürosunu kapatan mali müşavir mükelleflerinin hangi beyannamelerini göndermek zorundadır?

  155
  0

  Çalışmakta olduğum büromu 31/12/2021 tarihinde kapattım. Bu tarihten sonra dönemsel olarak hangi aylar benim sorumluluğumdadır?

  2021 Aralık KDV , 2021 aylık ve son üç aylık muhsgk , 2021 son dönem poşet beyanname, 2021 gelir vergisi ve 2021 kurumlar vergisi beyannamesi sizin sorumluluğunuzdadır.


  Bir ticari erbap aracı bir internet sitesi kurdu. Müşteri bu siteye giriyor, soracağı soru ile ilgili olarak sitede kayıtlı olan uzmanlardan bir tanesini seçiyor ve bu uzmana sorusunu soruyor. Uzman bu soruyu cevaplandırıyor. Ticari erbap komisyonunu alıyor, uzman kişi de uzmanlığına ait verdiği hizmete istinaden kazanç karşılığını alıp serbest meslek makbuzunu müşteriye düzenliyor. Mali müşavir olarak böyle bir sitede uzman olarak kayıtlı olup bu şekilde bir hizmette bulunsam meslek reklam yasağına girer mi?

  Reklam yasağı olmaz. Hizmet verebilirsiniz.

  ———————————————————————————————————————————–

  Smmm ofisinde ücretli çalışmaktayım. Kendi adıma kartvizit bastırabilir miyim? Ayrıca kartvizit görselde uymam gereken başlıca kurallar var mıdır?

  Sadece mesleki unvanınız belirtilerek kart bastırabilirsiniz. Görsel ile ilgili bir kural yoktur.


  Kendi adına ofisi olan SMMM’ler başka yerde sigortalı olabilir mi?

  Kendi adına ofisi olan SMMM’ler hiçbir koşulda bir işverene bağlı olarak çalışamaz.


  Bir serbest meslek erbabı olan avukat kişisi kiracı olarak bulunduğu ofisinin bir odasını başka bir avukata kiralamıştır. Bu olay örgüsünde kiraya veren avukat diğer avukata serbest meslek makbuzu mu kesmelidir veya ne şekilde gider-gelir işlemi yapılmalıdır?

  Elde edilen gelir GMSİ’dir. 

  Avukatın kiracısı Kiradan %20 GV stopajı yaparak kira bedelini Bankaya yatıracak. 

  Kira geliri elde eden Avukat bu geliri GVK 86. maddedeki koşullara göre yıllık beyannamesi ile beyan edecektir. 

  Serbest meslek makbuzu düzenlenmez. KDV tahsil edilmez. Banka dekontu yeterlidir. 

  Kiracı Avukat kendisinin ödediği kiranın tamamını gider yazar.


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here