Ana sayfa Muhasebe Yıl içinde basit usulden gerçek usule geçenler geçici vergi beyannamesini nasıl düzenler?

  Yıl içinde basit usulden gerçek usule geçenler geçici vergi beyannamesini nasıl düzenler?

  41
  0

  Şahıs firmamız Bingöl’de taksicilik faaliyetinden dolayı basit usul mükellefi iken 01/06/2020 tarihinden itibaren İstanbul’da emlak ve oto ticareti faaliyetine başladı. 2020/2.dönem gelir geçici vergi beyannamesine basit usul taksicilik faaliyetinden dolayı 2020 yılı gelir ve gider işletme hesap özetini dahil edecek miyim? Yoksa hiç dahil etmeyip Şubat ayında bu faaliyet için (taksicilik) basit usul gelir vergisi beyannamesi mi vereceğiz?

  Basit usul faaliyeti geçici vergiye dahil edilmez. Mart ayında verilecek Yıllık GV beyannamesine basit usul geliri beyannameye dahil edilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here