Ana sayfa Muhasebe Arsa satışları KDV beyannamesinde nasıl bildirilir?

Arsa satışları KDV beyannamesinde nasıl bildirilir?

Yetki belgesi almış bir emlakçı arsa satışlarında kar kısmını KDV matrahı olarak beyan ediyor. Fakat arsa maliyet kısmı KDV'ye tabi olmadığından dolayı bu tutar yani arsanın maliyeti KDV beyannamesinden hangi satırda gösterilmesi gerekmektedir?

966
0

Yetki belgesi almış bir emlakçı arsa satışlarında kar kısmını KDV matrahı olarak beyan ediyor. Fakat arsa maliyet kısmı KDV’ye tabi olmadığından dolayı bu tutar yani arsanın maliyeti KDV beyannamesinden hangi satırda gösterilmesi gerekmektedir?

 KDV ödenmeden alınan arsa için tahsil KDV beyan edilerek ödenir.

Arsanın maliyeti KDV beyannamesinde gösterilmez. Muhasebe kayıtlarında yer alır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here