Ana sayfa Çalışma Hayatı Yeni tescil edilen sigorta dosyasına beyan edilen işçi sayısından az personel girişi...

Yeni tescil edilen sigorta dosyasına beyan edilen işçi sayısından az personel girişi yapılmasının bir cezası var mıdır?

45
0

29.05.2020 itibariyle tescil edilen Sgk dosyasına ait işyeri bildirgesinde çalıştırılacak kişi sayısı alanına 15 kişi yazıldı. Ancak 13 kişi sigorta yapıldı. Bu sayıdan başka personel istihdam edilmeyecek. Yani, işyeri bildirgesinde, çalıştırılacağı öngörülerek beyan edilen sayıya göre 2 kişi eksik sigorta yapıldı. Bu 2 kişiden dolayı İPC söz konusu olur mu?

İşyerinde bildirilen işçi sayısı kadar işe giriş yapılmalıdır. Aksi halde İPC söz konusu olacaktır.

Mayıs ayında toplam 25 kişi sigortalı personeli olan bir firma ilave personel alımı yaptığında SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

4447 sayılı Kanunun geçici 10. maddesinde öngörülen destekten, maddede aranılan diğer şartların yanı sıra, sigortalının işe alındığı tarihten önceki yıl çalıştırdığı personel ortalamasının üzerinde istihdam yaratması gerekir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here