Ana sayfa Vergi Yeni SGK açılışı yapan firmalar 27103 sayılı SGK teşvikinden hemen faydalanabilir mi?

    Yeni SGK açılışı yapan firmalar 27103 sayılı SGK teşvikinden hemen faydalanabilir mi?

    119
    0

    27.12.2019 tarihinde mükellefi olan ancak ilk kez 10.04.2021 tarihinde işçi çalıştırmaya başlayacak bir gerçek kişi işverenin işe alacağı işçi 4447. Sayılı kanun geçici 19. madde yönünden teşvikten faydalanabilir durumdadır. İşveren SGK’ya dosya tescilini yaptırıp e-bildirge şifresini aldıktan ve işçiyi işe başlattıktan sonra İLK KEZ sigortalı istihdam edeceğinden APHB’yı (Muhsgk) konu teşvik kapsamında verebilecek midir?

    27103 Sayılı Kanun kapsamındaki bir işyerinin ilk defa tescil edilmesi veya önceki yıl içerisinde işçi bulunmaması durumunda 27103 SGK teşviki kapsamında işe alınan çalışanlar işe başladıkları tarihten itibaren 3. ayda 4447 Sayılı Kanun’un 19. maddesinden yararlanabilirler.

    Şubat 2021 tarihinde yeni tescil edilen işyeri için, personel teşviki sorgulaması yapıldığında 27256 nolu teşvik ve 17103 nolu teşvikleri tanımlamaya izin vermektedir. 27256 nolu teşvik için Şubat ve mart ayları, 17103 nolu teşvik Mayıs ve sonrası için tanımlanmıştır. MUHSGK bildirimi yapılması esnasında Şubat ve Mart bildirimi 27256 nolu teşvikle, Nisan bildirimi 5510 ile, Mayıs bildirimi 17103 nolu teşvikle vermemizde herhangi bir husus var mıdır? 

    Bu teşvikten yararlanma şartları dikkate alındığında birinin tercih edilmesinin doğru olacağı açıktır. 17103 – 27103 Sigortalı yönünden: 

    a) 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında işe alınmış olması 

    b) Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsiz olması

    c) İşe alındıkları aydan önceki üç ayda toplam 10 günden fazla 4/1-a, b, c Ek-6 ve Ek-9. madde kapsamında sigortalı olmamaları, (isteğe bağlı sigortalılık hariç)

    —————————


    Kaynak: İsmmmo
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here