Ana sayfa Muhasebe Yeni faaliyette başlayacak gerçek kişi mükellefimin kayıtlarını defter beyan sisteminde tutabilir miyim?

  Yeni faaliyette başlayacak gerçek kişi mükellefimin kayıtlarını defter beyan sisteminde tutabilir miyim?

  44
  0

  Yaşam koçluğu ve aynı zamanda danışmanlık yapmak isteyen mükellefin nace kodu ne olmalıdır?

  Defter beyan sisteminden hesaplarını tutabilir miyiz?

  Elde edilecek kazanç ticari kazançtır.

  Defter beyan sisteminden işletme defteri tutulmalıdır.

  Nace kodu konusunda VD ile görüşünüz.

  Defter Beyan Sisteminde geçen ay ağustos döneminde SGK’lı personel bildiriminde bulunup beyannameyi verdim. Bu dönem eylül dönemi için muhtasar sgk beyannamesi verirken ağustos ayı ücret tutarı ve eylül ayı ücret tutarını toplayarak 012 kodla otomatik getiriyor. Sistemde 012 brüt ücreti değiştirmeye imkân vermiyor. Ağustos ücret tahakkuku 31 Ağustos olduğu halde, eylül dönemi muhsgk beyannamesine otomatik getiriyor bunu hiçbir şekilde sistemden iptal edip değiştiremiyoruz. Ne yapmalıyız?

  Beyannamenizi 3 aylık beyan ettiyseniz üç aylık olarak toplayarak program getirir.

  Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden bu işlemi düzeltebilirsiniz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here