Ana sayfa Vergi Yemek programının içerisinde yapılan reklam için düzenlenecek faturada KDV tevkifatı yapılmalı mıdır?

    Yemek programının içerisinde yapılan reklam için düzenlenecek faturada KDV tevkifatı yapılmalı mıdır?

    23
    0

    Serbest meslek erbabı görüntü yönetmeni bir yemek programı çekiyor ve yemek programının içerisinde ürün tanıtımı yapılıyor. 45 dakikalık yapımda 5 dakika gibi bir süre ürün tanıtımı olduğu için faturanın tamamı ticari reklam unsuru KDV tevkifatı olmalı mıdır?

    Bahsettiğiniz hizmetin detayını konusunda bilgi sahibi değiliz.

    35 seri nolu Genel tebliğde aşağıdaki tanımlama yapılmıştır bu tanımlamaya ilişkin yorumumuzda aşağıdadır. Reklam hizmeti veya bahsettiğiniz ayrımın nasıl yapılacağının teknik olarak bilmiyoruz. Konu hakkında özelge almanızı öneririz. 

    TİCARİ REKLAM. Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 

    2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. 

    Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. 

    Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

    _______________________________________________________________________

    Taşımacılık hizmetlerinde KDV tevkifatı yapılır mı?

    Limited şirket bir a.ş.ye fabrika binası proje bedeli olarak fatura kesiyor (proje bedeline statik elektrik projeleri vs dahil) Tevkifatlı mı fatura düzenlemelidir?

    Düzenlenecek faturada hesaplanan KDV’den tevkifat yapılmaz.

    16.02.2021 tarih 31397 sayı resmî gazete de yapılan KDV uygulama genel tebliğindeki değişiklikte 7 maddeye göre 2.1.3.2.11. Taşımacılık Hizmetleri 2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10) tevkifat olacağı yazmaktadır. 

    Buna göre; Firmalardan alımın yaptığımız Kum, mıcır hammaddelerin başka bir firma tarafından yapılan taşımacılığı 2/10 tevkifat kapsamında mıdır?

    Ham madde (KUM) tutarı için KDV tevkifatı yapılmaz. Taşımacılık hizmeti için KDV tevkifatı yapılacaktır. Faturada Kum ayrı taşıma hizmetinin ayı ayrı yazılması gerekir.

    Nakliye dahil fatura düzenleme işlemi yapılmayacaktır.

    ______________________________________________________________

    Forklift ve iş makinası hizmetleri KDV tevkifatı kapsamında mıdır?

    Yük taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteriyoruz, bildiğiniz gibi, yük taşımacılığı sektöründe, 01 Mart 2021 Tarihinde 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulaması başladı, 2/10 oranlı kısmı tevkifatlarını bildireceğimiz KDV 2 Beyannamesi oluşturmak istiyoruz, 02.03.2021 Tarihinde güncellenen BDP Programını yükledik, fakat BDP ekranında yük taşımacılığı için 2/10 oranında KDV tevkifatını göremedik, bu konuda destek olabilir misiniz?

    Mart ayı beyannamesi Nisan’da verilir. Önceden verilmez. Bekleyiniz Nisan’da yeniden güncelleyiniz.

    Forklift ve iş makinesi işi yapan müşterilerim var. Yük taşımacılık hizmetine giriyor mu? KDV tevkifatı kesilecek mi? 

    Forklift ve iş makinesi karayolunda yük taşıma işinde kullanılmadığına göre KDV tevkifatına tabi değildir.


    Kaynak: ismmmo
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


     

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here