Ana sayfa Çalışma Hayatı Yemek Molası Olmadan Çalışmak Yasal mı?

  Yemek Molası Olmadan Çalışmak Yasal mı?

  1518
  0

  Yemek molası olmadan çalışmak yasal mı?
  İş Kanunu’na göre, günde 7.5 saatten fazla çalışılan işlerde ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 12 saat fiilen çalışma kanuna aykırıdır.
  İş sözleşmesi gereği yemek parası verilmesi gerekiyorsa işveren yemek parası vermek zorundadır. Bu durum tamamen sözleşme ile ilgilidir.
  Kanuni bir zorunluluk yoktur. Çalışanlar ara dinlenmesi kullandırılmaması ile ilgili olarak ALO 170’e şikâyette bulunabilir.

  Kaynak: http://www.alo170.gov.tr

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here