Ana sayfa Vergi Yatırımın Faaliyete Geçtikten Sonra Devredilmesi Halinde, Devralan Ve Devreden İndirimli Kurumlar Vergisi...

  Yatırımın Faaliyete Geçtikten Sonra Devredilmesi Halinde, Devralan Ve Devreden İndirimli Kurumlar Vergisi Oranı Uygulamasından Yararlanabilme Durumu Nedir?

  1084
  0

  Yatırım faaliyetine geçmeden yahut kısmen veya tamamen faaliyet geçmesinden sonra devredilmesi halinde devreden ve devralan açısından indirimli vergi oranı uygulamasından yararlanabilmesi şu şekilde olacaktır;

  1- Yatırımın faaliyete geçmesinden önce devri halinde: Devralan kurum, ilgili mevzuatta belirtilen koşulları aynen yerine getirmek kaydıyla indirimli vergi oranı uygulamasından yararlanabilecektir.

  2- Yatırımın faaliyete geçmesinden önce devri halinde: Devreden kurumun bu yatırım dolayısıyla indirimli vergi oranı uygulamasından yararlanması mümkün değildir.

  3- Yatırımın kısmen veya tamamen faaliyete geçmesinden sonra devri halinde: İndirimli vergi uygulamasından devir tarihine kadar devreden, devir tarihinden sonra ise devralan, ilgili mevzuatta belirtilen koşulları yerine getirmek kaydıyla yararlanabilecektir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here