Ana sayfa Muhasebe Yasal yükümlülük gereği e-fatura geçmek zorunda olup geçiş yapmayan mükelleflere ceza uygulanır...

  Yasal yükümlülük gereği e-fatura geçmek zorunda olup geçiş yapmayan mükelleflere ceza uygulanır mı?

  E-Deftere geçiş yükümlülüğüne uyulmaması

  125
  0

  2020 yılında 5 milyon üzeri brüt satış hasılatı olan mükellef 2021/7. ayda e-faturaya geçmemiş ve haliyle bu sene içinde e-defter başvurusu yapılmamış. Şu anda e-fatura ve e-defter başvurusu yapmayı düşünüyorum. Cezası olur mu?

  Mükellefinizin 2020 brüt satış hasılatı 5 milyon üzerinde ise 01/07/2021 tarihinde e- fatura, 01/01/2022 tarihi itibariyle e-defter uygulamasına geçiş sağlaması gerekliydi.

  Süratle bu uygulamalara geçilmelidir.

  Yükümlülüğü bulunduğu halde e-elektronik uygulamalara geçiş sağlamayan mükellefler için özel usulsüzlük cezası uygulanır (VUK 509).


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here