Ana sayfa Vergi Yargı Harçları Nasıl Hesaplanır?

  Yargı Harçları Nasıl Hesaplanır?

  2687
  0

  1- YARGI HARÇLARI HANGİ ORANLAR ÜZERİNDEN ALINIR?
  Yargı harçları (1) sayılı tarifede yazılı nispetler üzerinden alınır.

  2- DAVADAN FERAGAT EDİLMESİ HALİNDE HARÇ ÖDEME ORANI ENDİR?
  Davadan feragat veya davayı kabul veya sulh, muhakemenin ilk celsesinde vuku bulursa, karar ve ilam harcının üçte biri, daha sonra olursa üçte ikisi alınır.

  3- İCRA TAKİBİNDEN VAZGEÇİLMESİ HALİNDE HARÇ NASIL HESAPLANIR?
  Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zabıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır.

  4- GAYRİMENKUL TESLİMİNDE TAHSİL HARCI NASIL HESAPLANIR?
  Gayrimenkul veya gemilerin tahliye veya teslimine dair icralarda Tahsil Harcı (1) sayılı tarifede yazılı miktarların yarısı nispetinde alınır.

  Kaynak: Harçlar Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here